Tongariro National Park

Národní park Tongariro je prvním národním parkem na Novém Zélandu, který byl zřízen roku 1887 a byl založen jako čtvrtý park na světě. Je unikátní díky velkému množství erupcí, jejich síle a velké četnosti sopečných událostí. Nalézají se zde dvě nejaktivnější sopky světa. K sopečným událostem tu v minulém století docházelo v průměru jednou za rok.

Co od tohoto národního parku očekávat? Nádherné treky okolo a skrz krátery. Najdete zde poušť na jedné straně a močály na druhé straně vulkánů. Tak jako v každých horách i zde je počasí nevyzpytatelné a je dobré se připravit na každou variantu.

V Tongariru najdete jeden z novozélandských great walků Tongariro Northern Circuit, jeho první částí je Tongariro Crossing. Druhým velkým okruhem je Round the Mountain Track. Oba okruhy se dají spojit a zaberou vám dohromady cca 7-8 dní.  Je zde i mnoho kratších tracků. O všech dostanete podrobné informace v informačním centru ve Whakapapa Village přímo v parku. Potřebné informace vám také určitě sdělí i v jiném informačním centru nebo si je můžete najít na stránkách DOC.

Mapu parku seženete snadno v informačních centrech DOC a nás stála 20 NZD. Doporučuji si ji zakoupit, hlavně pokud se chystáte na vícedenní track. Najdete v ní podrobné popisky jednotlivých treků, výstupy na vrcholy mimo běžnou cestu a další zajímavé a užitečné informace o této oblasti.

Nejbližší městečko u parku je National Park Village, sem vás také zavezou dálkové autobusy. Přímo do parku na začátek treků, nebo do Whakapapa village vás z National Parku dovezou autobusy. Snad každý backpacker nějaký takový autobus má. My jsme se v National Parku ubytovali v National Park Backpackeru.

Tongariro crossing

Tongariro Crossing je nejkrásnějším úsekem celého parku a je součástí The Rongariro Northern Circuit. Jedná se o úsek, který bez problémů ujde i netrénovaný člověk za jeden den, přesto trek nepodceňujte a dobře se na něj připravte. Počasí je na tomto úseku nepředvídatelné, a i když vycházíte, je krásně a svítí sluníčko, nikdo vám nezaručí, že než se vyšplháte nahoru, nebudou sopky zahaleny v hustých mracích.

Hustota lidí se na tomto úseku rovná hustotě lidí na Václavském náměstí. Takže se na to připravte. Jde opravdu o unikátní podívanou, kterou stojí za to vidět, i když ty masy lidí jsou fakt otřesné.

Začátek treku je na konci silnice Mangatepopo Road. Jak jsem již zmínila výše, na začátek vás doveze autobus, který vás na druhém konci večer zase vyzvedne. My jsme se v našem backpackeru domluvili na tom, že nás dovezou pouze na Mangatepopo Road a zaplatili jsme pouze poloviční cenu 15 NZD. Zpět jsme se po osmi dnech strávených na cestách dostali tak, že jsme si počkali opět na Mangatepopo Road a vzali nás zpět ranní autobusy, které sem přiváželi turisty.

Na tomto úseku jsou dva huty. Oba jsou placené a přespání si musíte koupit dopředu na přesně stanovený den. Cena je 35 NZD za noc na osobu. V rámci great walku nemůže používat hut pas (mimo sezónu ano).

Tongariro Northern Circuit

Tří až čtyřdenní okruh kolem kráteru Ngauruhoe je jedním z great walků Nového Zélandu. Jak jsem již zmínila výše, jednu jeho část tvoří Tongariro Crossing, ale nebojte se, 95% lidí jde pouze Crossing  a tak si zbytek cesty užijete více méně sami. My jsme po odbočení z Crossingu nepotkali téměř nikoho. S lidmi jsme se setkávali pouze večer v hutech.

Všechny huty v rámci tohoto treku jsou placené a nelze na ně použít hut pus. Cena je 35 NZD za noc na osobu. I příroda tu je opravdu unikátní. Při průchodu lávovým polem, mezi obrovskými kameny, které jsem vymrštila sopka při svém posledním velkém běsnění, jsem měla pocit, že procházím mezi zkamenělými starověkými dinosaury.

Jednotlivé vzdálenosti trecku jsou určovány časem. Časové údaje jsou dělané na docela svižné tempo bez větších přestávek. My jsme se oproti ukazatelům zpožďovali o hodinu. Problém také je, že cesta mezi dvěma huty je většinou, tak na pět hodin. Což je na jeden den málo, ale deset hodin s plnou polní už je zase moc. Doporučuji si sebou vzít tužku a čtverečkový papír. Lodě jsou přesně hra na večer do hutu.

mapě najdete na její zadní straně přený popis tohoto treku. Co očekávat, kde můžete přespat a kde najdete odbočky na vyhlídky. Na stránkách DOC jsou potřebné informace v sekci Tongariro Northern Circuit.

Round the Mountain

4 – 6 denní trek, málo frekventovaný a to díky své délce a náročnosti. Tento okruh však není méně zajímavý než Tongariro Northern Circuit, navíc si zde můžete vychutnat kouzlo samoty.

Pro nás začala tato část Waihohonu Hatem, když jsme odbočili z Tongariro Northern Circuit. Cesta po východním úbočí Mt Raupehu vede po poušti, která tu je díky tomu, že sopky zadržují veškeré mraky. V realitě to znamená, že jsme šli po kamenné poušti, nad námi sice mraky byli, ale nepršelo na nás. O cca sto až dvěstě metrů pod námi, už ale zase pršelo.

Protože tento okruh není great walkem, nenajdete v hutech vařiče, ale u všech jsou nádoby s nachytanou pitnou vodou.

Další informace najdete na webu DOC v sekci Round hte Mountain.
[upprev]Na Novém Zélandu naleznete řadu nádherných pohoří:

[/upprev]

Pomohl vám web? Děkujeme za podporu!