Práce

Na Nový Zéland se jezdí pracovat. Je to přece jenom 20 000 kilometrů a to není destinace na víkend. Většina lidí má Work and Holiday vízum. Je zde po dobu celého roku a mimo cestování pracuje. S daným vízem je práce bezproblémová. Zaměstnavatelé jsou na podobné pracovníky zvyklí a počítají s nimi.

Omezením vyplývajícím z víza je maximální doba, po kterou můžete pracovat u jednoho zaměstnavatele. Jsou to maximálně 3 měsíce. Po té musíte začít pracovat u někoho jiného. Toto omezení je zavedeno z toho důvodu, abyste si vy na zaměstnavatele a on na vás moc nezvykli a vy jste nechtěli na Novém Zélandu zůstat. Hlavní podmínkou trvalého víza je totiž stabilní zaměstnání.

Pokud byste porušili tříměsíční limit a někde se zdrželi déle, jakože to zaměstnavatelům je jedno, jak dlouho u nich pracujete, připravíte se o možnost vrácení daní a tím o hodně peněz.

Na Novém Zélandu je zavedena poměrně vysoká minimální mzda 12,5 dolaru, kterou musíte dostat i za tu nejhorší práci. Na druhou stranu nečekejte, že byste dostali někde více. Prostě všichni makají za 12,5. Trochu to křiví trh práce, kdy i přesto, že byste rádi pracovali za méně peněz, tak nemůžete.

IRD number

Po příletu je nutné si vyřídit IRD number, což je číslo opravňující k práci. Vyřídíte ho na libovolné poště. Jediný zádrhel je, že vám IRD number přijde poštou, takže musíte udat, kde budete bydlet za 14 dní, což bývá značně nejisté. My to vyřešili tak, že jsme si ho nechali poslat na poštu, kde jsme věděli, že se budeme vyskytovat.

Vrácení daní

Na konci pobytu na Novém Zélandu můžete úřady požádat o vrácení daní a dostanete poměrně hodně peněz za předchozí zaplacené daně. Minimem vrácených daní je 400 dolarů, což je tak měsíc práce.

Kde je možné najít práci

Většina lidí pracuje v zemědělství. Resorty se liší podle ročního období, podle toho, co zrovna roste. Většinou jde o práci spojenou s farmami, jablky, kiwi a dalším ovocem. Tato práce je jistá, a pokud přijedete v ovocné sezóně, tak práci stoprocentně dostanete. Jde vždy o těžkou práci, žádné flákání.

Pokud preferujete práci ve městě, tak zkuste obejít backpackery, hotely, restaurace a fastfoody. V backpackerech seženete většinou práci za ubytování. Nic nemusíte papírovat, pracujete většinou 2-3 hodiny denně a na oplátku máte ubytování zdarma + některé zaměstnanecké benefity (pračka a internet zdarma, kola k půjčení) lišící se podle backpackeru. Hodně lidí pracuje za ubytování a k tomu má druhou práci jinde.

V hotelech počítejte s tím, že dostanete vždy několikastránkový formulář, který je nutné vyplnit. Nejlepší je všechny hotely obejít, nasbírat formuláře a pak si je v klidu doma vyplnit. A další den je roznést.

Jak najít všechny backpakcery, hotely…

Osvědčila se nám jedna metoda, jak efektivně hledat všechny zařízení jednoho typu. Využívali jsme k tomu mapy od Googlu, kde jsme zadali požadovaný řetězec („backpacker“, „hotel“) a měli jsme mapu s vyznačenými zařízeními. Náhodné hledání je neefektivní a zdlouhavé. Mapa vypadala podobně jako:

Hotely najdete také v mapě Aucklandu od Kiwi Maps. Je to placená mapa, ale pokud se budete zdržovat v Aucklandu delší dobu, stejně budete jednu potřebovat.

Žebráci

Hlavně v Aucklandu najdete velké množství žebráků, někteří z nich jsou velmi kreativní.

Pomohl vám web? Děkujeme za podporu!