Jídlo

Jídlo seženete stejné jako v České republice s výjimkou jedné, ale za to té nejdůležitější položky – chleba. Nic se mu zde nepodobá, takže si budete muset zvyknout na toastový chléb či jejich chleby, která mají ale strukturu veky.

Cenová hladina je cca dvojnásobná. Záleží, co zrovna kupujete. Drahé je zde především maso a všechny odnože v podobě salámů a párků. Lepší sýry či zelenina a ovoce – za to vše si připlatíte. Obecně, vše co je importované bude drahé, domácí produkty jsou levnější.

Pokud se budete snažit šetřit, jsou dobrou volbou výrobky typu Budget či Home Brand vyráběné jednotlivými řetězci. Kvalita těchto produktů v porovnání se „značkovými“ alternativami mi přišla stejná.

Příklady nejlevnějších cen pro vybrané položky:

Položka Cena v dolarech
Toustový chléb (600 g) 1,45
Sýr Eidam (1 kg) 9
Jogurt (1 kg) 4
Salám (100 g) 1,5
Mléko (1 l) 3

Supermarkety

Nejlevnějším řetězcem je bezesporu Pack ‘n Save. Jeho pobočky najdete v každém větším městě a to především na severním ostrově. Na jižním a především na západním pobřeží se moc nevyskytuje.

Dalšími řetězci na Novém Zélandu jsou například New World a Count Down. Nepatrně levnější je New World. Záleží také, co je zrovna v akci. Pokud budete nakupovat pravidelně, zjistíte, že ceny nejčastěji kupovaných položek cirkulují mezi pár hodnotami. Je pak jen na vás nakoupit vždy, když je zrovna na té nejnižší.

Novozélandské speciality

Zajímá vás, co byste měli na Novém Zélandu určitě ochutnat? Tak to vám moc neporadím. Nic tradičního a proslulého tu nemají. Oblíbená je tu pumpkin soup (dýňová polévka). Nám zachutnala a pravidelně jsme si ji vařili. Recept, jak jsme ji vařili:

Suroviny: dýně, brokolice, pórek, mrkev, cibule, brambory

Příprava: Osmahneme cibulku do zlatova, poté přidáme vodu a na kostičky nakrájenou dýni, případně také mrkev (záleží, jak moc chcete mít polévku sladkou, protože zatím vše, co jsme použili, polévku osladí). Počkáme, až zelenina změkne, a potom ji rozmačkáme na krém. Přidáme na kostičky nakrájené brambory a pórek. Vaříme, až bude vše měkké a hotové, následně dochutíme podle představ. Zajímavá kombinace je se zázvorem. Dochutit výslednou polévku lze nastrouhaným sýrem.

Pomohl vám web? Děkujeme za podporu!