Hory

Department of Conservation

Department of Conservation jde o státní organizaci, která se zabývá ochranou přírodního a historického dědictví Nového Zélandu. Jejich centra najdete po celém Zélandu a stejně jako v informačním centru tu dostanete informace o dostupných trecích, počasí, můžete si zde koupit mapy a lístky, případně hut pasy pro přespání v hutech.

Doporučuji prohlédnout si jejich internetové stránky, kde najdete informace o všech trecích po celém Novém Zélandu, o počasí aktuálním stavu sněhové pokrývky. To vás bude asi zajímat v případě, kdy by jste chtěli cestovat stejně jako my na konci zimní sezóny nebo na jejím začátku.

Huty

Na Novém Zélandu existuje síť hutů (chatek), které slouží k přespávání v parcích. Jejich velikost, kvalita i vybavení je různá. Obvykle zde najdete postele s matracemi, kamna, kde si můžete zatopit, pitnou vodu a kadiboudu. Novější jsou vybaveny nádržemi na zachytávání dešťové vody, takže si budete moci doplnit vodu i v hutech, které nejsou u potoka.

Většina hutů cca 1000 je pod zprávou Deparment of conservation. Kromě nich se můžete setkat i s huty udržovanými nevládními organizacemi. Informace, které najdete níže, se na ně nevztahují.

Cena za přespání v hutu za jednu noc na jednu osobu se pohybuje od 5 do 25 NZD, záleží o jaký hut jde. Zaplatit musíte dopředu a to buď zakoupením lístku v kancelářích DOC, nebo si můžete pořídit Hut pas. My jsme si koupili pas na půl roku za 60 NZD, ale od letošního roku byla cena zvýšena na 90 NZD, lze zakoupit i roční za 120 NZD.

Místa v hutech si nemusíte rezervovat dopředu, ale není zaručeno, že budete mít místo v posteli. Z našich zkušeností mohu říci, že jsme s tím nikdy problém neměli.

V každém hutu najdete návštěvní knihu, do které se zapíšete. Kniha slouží pro kontrolu a v případě, že byste se ztratili, pomůže při vašem hledání.

Pokud jdete do hor na nějaký delší trek, měli byste o sobě někde nechat zprávu o trase a plánovaném termínu návratu. My jsme se s tím setkali, když jsme se chystali na týdenní trek v Tongariru. V backpackeru, kde jsme bydleli, na to měli i speciální lístky, které stačilo vyplnit a nechat je na recepci. Kdybychom se nevrátili zhruba v plánovaném termínu, začali by nás hledat. Určitě si říkáte, že ne. Ale opak je pravdou. Když jsme přespávali v jednom hutu v Tongariru. Strážce nás upozorňoval, abychom se poctivě zapisovali do návštěvní knihy. Protože před několika dny hledali člověka, který se měl vypravit do těchto hor, ale nenašli o něm žádnou zprávu v denících a tak si myslí, že se na trek nakonec vůbec nevydal.

Great Walk

Výjimkou jsou huty v rámci Great Walků, nejkrásnějších treků Nového Zélandu. Tyto huty si musíte zarezervovat dopředu a i přesto se může stát, že se všichni do hutu jen stěží vejdou. Jejich cena je 35 NZD a hut pasy v nich přes sezónu neplatí.

Tyto huty jsou vybaveny lépe než ty běžné. Najdete zde i plynové vařiče. Navíc má každá svého strážce, který večer přijde zkontrolovat, zda máte všichni zaplaceno. A napíše na tabulku předpověď počasí na další dny. Kormě toho, že jsou lépe vybavené, zde nocuje i o hodně více lidí. Dorazíte-li hodně pozdě, připravte se na to, že zde s velkou pravděpodobností bude velká tlačenice.

Více informací najdete přímo na webu DOC v sekci Beckcountry hut information.
[upprev]Podívejte se na jednotlivá pohoří:

[/upprev]

Pomohl vám web? Děkujeme za podporu!